
Inch
| Ser de | Naixement | Sóc del Masnou |
| No ser-hi tot | Sense enteniment | El Lluís sembla que no ho sigui tot. |
| Tant ser a algú | No importar a algú | Tant m'és una cosa com l'altra |
| Som-hi | Decisió d'emprendre una acció conjuntament | Anem a la platja? Som-hi! |
| Estar amb | Estar d'acord | Estic amb tu! |
| Estar de | Fer de | Està d'auxiliar d'infermeria |
| Estar en | Consistir | El problema està en la redacció |
| Estar per | Atendre | Ara estic per tu! |
| Estar-se a /en | Residir | M'estic a Olot |
| Estar-se amb | Conviure | El meu germà s'està amb els meus pares |
| Estar a/en/per | Trigar | Vaig estar dues hores per arribar a casa |
| Estar-hi | Estar d'acord | Hi estàs o no, amb el que et proposo |
| Estar ne (de) | Apreciar | N'està molt, del seu germà |
| Estar-se'n (de) | Abstenir-se | Se n'està, de fumar. |
2na conjugació + estar
+ dir / dur
+ tenir / venir
> Totes les persones al present subjonctiu amb -GU-
excepte viure que toca els collons i fa visqui
| ENCENDRE ordre negativa | SER ordre negativa | SER ordre afirmativa | ENCENDRE ordre afirmativa |
| No encenguis | No siguis | Sigues | Encén <no hi ha -gu- |
| No encengui | No sigui | Sigui | Encengui |
| No encenguem | No siguem | Siguem | Encenguem |
| No encengueu | No sigueu | Sigueu | Enceneu <no hi ha -gu- |
| No encenguin | No siguin | Siguin | Encenguin |
Verbs que tenen la 2na persona en -GU-
|
|
Cf exemple bronca amb l'amorós ;) digues la veritat, sigues sincer estigues tranquil, sàpigues que t'entenc, tingues confiança en mi |
|
|
2-VERBS: A/E , O/U segons l'accent tònic
la síl·laba subratllada indica que és la síl·laba tònica
| Els verbs del part: Jeure ajeure's treure néixer |
+ derivats |
Fan les vocals tòniques amb una E
Fan les vocals àtones amb una A |
Ella treia, nosaltres ens ajèiem, naixia, jaient, trauria, m'ajagués, traurem, elles neixen, jo m'ajec, vostè trauria, m'he ajagut, ha nascut, naixent, renaixeríem, distraguéssim
| Sortir collir tossir escopir cosir |
+ derivats |
Fan les vocals tòniques amb una U
Fan les vocals àtones amb una O |
La història de la dona que tenia al·lèrgia:
Un dia, va sortir de casa a collir flors i vinga a tossir, i vinga a escopir. Tenia al·lèrgia. I va dir:
Cap a casa, a cosir!
3- ELS VERBS PURS
Pels vèrbs en "ir" (de la 3ena conjugason s'avètz plan seguit), lo catalan a dos modèls de vèrbs: los vèrbs incoatius e los vèrbs purs. Los incoatius fan "-eix-" dins la conjugason: llegir> llegeixo. Òc coma en occitan amb los vèrbs que fan "-iss" legir> legissi. E los que fan pas "eix", lor dison "vèrbs purs". Akesta raça pura de vèrbs es a desaparèisser que son pas qu'un trentenat ara, que ne vakí la tièra:
| INFINITIU | P1PRESENT | P3PRESENT | PARTICIPI | Imperatiu (tu) | comentaris |
| Acudir | Acudo | Acut | Acudit | Acut! | acudo/acudeixo |
| Acollir | Acullo | Acull | Acollit | acull! |
|
| Ajupir | Ajupo | Ajup | Ajupit | Ajup! |
|
| Arrupir-se | M'arrupo | S'arrup | Arrupit | Arrupe't |
|
| Brumir | Brumo | Brum | Brumit | brum! |
|
| Brunzir | Brunzo | Brunz | Brunzit | brunz! |
|
| Bullir | Bullo | Bull | Bullit | bull! |
|
| Collir | Cullo | Cull | Collit | cull! |
|
| Consentir | Consento | Consent | Consentit | consent! |
|
| Cosir | Cuso | Cus | Cosit | Cus! |
|
| cruixir | Cruixo | Cruix | Cruixit | cruix! |
|
| dormir | Dormo | Dorm | Dormit | dorm! |
|
| eixir | Ixo | Ix | Eixit | ix! | ixo |
| escollir | Escullo | Escull | Escollit | escull! |
|
| escopir | Escupo | Escup | Escopit | escup! |
|
| Esmunyir | Esmunyo | Esmuny | Esmuniyt | esmuny! |
|
| fonyir | fonyo | Fony | Fonyit | fony! |
|
| fugir | Fujo | Fuig | Fugit | fuig! |
|
| funyir | Funyo | Funy | Funit | funy! |
|
| grunyir | Grunyo | Gruny | Grunyit | gruny! |
|
| lluir | Lluo | Lluu | lluït | llluu! | Dierèsi al participi! lluo/llueixo |
| mentir | Mento | Ment | Mentit | ment! | Mento /menteixo |
| morir | Moro | Mor | Mort | mor! | Participi irregular |
| munyir | Munyo | Muny | Munyit | muny! |
|
| obrir | Obro | Obre | Obert | obre! | Obre / obert |
| omplir | Omplo | Omple | Omplert | omple | Omple / omplert |
| percudir | Percudo | Percut | Percudit | Percut! |
|
| presumir | Presumo | presum | Presumit | presum! | presumo/presumeixo |
| pruir | Pruo | Pruu | Pruït | Pruu! | dierèsi |
| pudir | Pudo | Put | Pudit | Put! |
|
| recollir | Recullo | Recull | Recollit | Recull |
|
| resumir | Resumo | Resum | Resumit | Resum | resumo/resumeixo |
| Sentir | Sento | Sent | Sentit | sent! |
|
| Sortir | Surto | Surt | Sortit | surt! |
|
| Tossir | Tusso | Tus | Tossit | tus! |
|
|
|
|
|
|
|
|
dintra pas dins la mesa en pagina del blòg
los que vòlon la causa polida, l'ai en .doc o .pdf,
mandatz un mail
Es orgamisc, eriatz prevenguts!
La societat fa que lo mond trabalha tot lo temps e donc a pas léser de chucar.çò pièger es k ai pas capitat de saber de k voliá dire...
LA PUTA DIERÈSI
1- No és sempre a la sil·laba tònica
2- Sempre a la 2na vocal
Com sabem si hem de posar dierèsi?
>>> Hem de mirar si es pot accentuar la paraula (cf. Accentuació), si no es pot accentuar, posem la dierèsi.
Exemple:GRATUIT: No pot ser *gratuít, no pot ser *gratúit >> gratuït
La dierèsi en els verbs= quan ens l'estalviem ?
1- Els verbs en -iar duen dièresi al present del subjonctiu i a l'imperatiu
cal que estudiï
cal que estudiïs
cal que estudiï
cal que estudiem
cal que estudieu
cal que estudiïn
2- Verb : vocal + IR
El futur i el condicional no duen dierèsi perquè estàn formats a partir de l'infinitiu que no en porta. Agrairé agrairia
El gerundi tampoc duu dièresi.
Exemples:
AGRAIR - la síl·laba subratllada és la síl·laba tònica
| agraeixo |
|
| agraint | -IR/-INT són terminacions comunes a tots els verbs de la 3ª conjugació- |
| agraïm | ím no pot ser |
| agraïssis | Plana que acaba en “is”, no es pot accentuar, doncs posem la dierèsi |
| agrairia | Condicional , format a partir de l'infinitiu |
| Agrairíem |
|
| agraïes |
|
| agraït |
|
| agraís |
|
| agraíssiu | Acabar en diftong= acabar en consonant. + podem accentuar |
| agrairem | Futur, format a partir de l'infinitiu |
| agrairíeu | condicional |
| agraïda |
|
| 2na conjugació + dir + dur | 3ra conjugació (verbs en IR) |
| treia | Ell obeïa |
| s'ajeia | seduïen |
| vèiem | Jo obeïa |
| Fèieu |
|
| deia |
|
| duia |
|
|
La I fa de CONSONANT [j] |
La I fa de VOCAL [i] |
NB: coure és de la 2na conjugació però porta dierèsi coïa
.
Agudes*:
|
à é è í ó ò ú | Vocal +s: às és ès ís ós òs ús
|
én èn ín |
Planes: fan el contrari de les agudes...
S'accentuen les planes acabades per:
diftongs decreixents
ns
an, on , un
Esdrúixoles: totes duen un accent. Accent obert sempre excepte:
córrer, estómac, fórmula, pólvora, tómbola, escórpora
església, feréstega, llépola, sénia, dénia
Era una senyora llépola i feréstega que anava a l'església i un dia li va tocar a la tómbola la fórmula de la pólvora
É / È >>> 90 % és È menys:
|
| Verbs |
|
| Mots |
| AGUDES | Futur menjaré Imperfet subj calia que cantés | Mots k fan plurals amb -essos- accés, progrés, congrés, excés, exprés, través,
però interès , espès | Compostos de VÉ / BÉ / TÉ convé, malbé, reté
| GalLicismes: puré, clixé
ximpanzé, peroné
després, només |
| PLANES | Imperfet subj féssim, traguéssiu, riguéssim, cantéssiu Infinitius néixer, ésser, péixer, créixer, prémer, témer |
|
| Cérvol,préssec, préstec, feréstec, llépol |
| ESDRÚIXOLES |
|
|
| Església, feréstega, llépola
|
Ó / Ò >>> 90% és Ó menys:
agudes: això, allò, però, espòs, repòs, arròs
Esdrúixoles: 90% es ò, mens: córrer, estómac, fórmula, pólvora, tómbola, escórpora
la qualitat de la fòto es un pauc poirida, me'n desencusi, mas aviái quicòm mai de faire que de prene la fòto...